Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi

 

         Sokak hayvanları geçici bakım evi ve rehabilitasyon merkezimizde sokaktan başıboş köpekler toplanmakta, kısırlaştırma, kuduz aşılaması, paraziter ilaçlama yaparak ve tedavi sonucunda son kontrolleri yapıldıktan sonra alındıkları noktaya tekrar bırakılmaktadır. Hasta olan köpeklerin tedavileri yapılmaktadır. Bakım evinde rehabilite edilen bütün köpeklerin kayıtları alınmakta ve kulaklarına numaralı küpeler takılarak işaretlenmektedir. Ayrıca köpek sahiplenmek isteyenlere bu köpekler barınaktan sahiplendirilmektedir. Telefonla hasta, yaşlı, sakat, bakıma muhtaç köpeklerin alınılması istendiğinde alınmaktadır.

 

         Belediye olarak sokak köpekleri konusunda gelen şikayeti değerlendirmekteyiz. Sokak Hayvanlarını Aşılama ve Kısırlaştırma Projesinin insan sağlığı için olumlu bir çalışma olduğunu düşünmekteyiz. İnsanlara kuduz başta olmak üzere bulaşan önemli hastalıklar var. Bu hastalıklardan korunmak için bu çalışmayı yapmak gerekiyor. Bunun yanı sıra çocukların da sıkça muhatap oldukları bu köpeklerin aşılanması sağlık açısından önemli kazanımlar sağlayacaktır.

         Sokak hayvanları geçici bakım evinden köpek sahiplenmek isteyen vatandaşlarımız o an barıkta bulunan yavru veya yetişkin sokak köpeklerinden birini sahiplenebilecektir. Geçici bakım evimizde çoğunlukla yavru köpek bulunmaktadır. Sahiplenmek isteyen vatandaşlarımız (0236) 653 92 23 numaralı telefonu arayarak daha detaylı bilgi alabilirler. 

         Not: Her hafta Salı ve Cuma günleri Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evinde saat 14:30 ile 16:30 arasında hayvan severlerin yiyecek verebilmesi ve vakit geçirebilmeleri için yetkili eşliğinde ziyarete açılacaktır.

         5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununa göre “yaşam her canlının hakkıdır” İlkesine dayanarak sokak köpekleri doğal ortamda hayatlarını sürdürmelidirler. Hiçbir canlı kapatılamaz.

 

 *     SOKAK HAYVANLARI GEÇİCİ BAKIMEVİ ÇALIŞMA YÖNERGESİ İÇİN TIKLAYINIZ