Hayvan Barınağı Törenle Açıldı

 

 

         ALAŞEHİR KAYMAKAMI KEMAL İNAN, ALAŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPIMI TAMAMLANAN HAYVAN BARINAĞI AÇILIŞ TÖRENİNDE YAPTIĞI KONUŞMADA; “BİR TOPLUMUN MEDENİYETİ HAYVANLARA VERDİĞİ ÖNEMLE ÖLÇÜLÜR. BAŞKANI KUTLARIM ÇÜNKÜ BU HAYVANLAR OY KULLANMIYOR.”DEDİ.

         Alaşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Sokak Hayvanları Geçici Barınağı açılışı yapıldı. Akarca Mahallesi’nde Alaşehir Mezbahanesi yanında kurulan Geçici Hayvan Barınağı’nın açılışını Alaşehir Kaymakamı Kemal İnan yaptı. Açılış törenine; Belediye başkanı Dr. Gökhan Karaçoban, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Taşçı, İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhami Taylan, ilçe müftüsü Mehmet Yiğit, MHP İlçe Başkanı Akif ceylan ve vatandaşlar katıldı. 2500 Metrekare alan üzerine kurulan barınakta aynı anda 50 sokak hayvanı koruma altında tutulabilecek.

         Alaşehir’in Cadde ve sokaklarında bulunan sahipsiz, bakıma muhtaç yaşlı ve hastalıklı sokak hayvanları görevliler ve veteriner hekimler tarafından yakalanarak geçici barınakta korumaya alınıyor. Hayvanlara burada veteriner hekimler tarafından kısırlaştırma, tedavi, aşılama ve küpe takılma işlemleri yapılacak.  3-5 gün süreyle kontrol altında tutulup, tedavileri tamamlanan hayvanlar tekrar alındıkları bölgede doğal ortama bırakılacaklar. Hasta, yaşlı, güçten düşmüş, sakat ve bakıma muhtaç olan sokak hayvanları barınakta sürekli tutulacak.

 

KARAÇOBAN: BARINAĞIN GÖREVİ SOKAK HAYVANLARINI ZARARSIZ KILMAK

         Belediye Başkanı Dr. Gökhan Karaçoban, barınağın açılış töreninde yaptığı konuşmada, “5199 Sayılı Hayvan Hakları Kanununa göre Sokak Hayvanlarının geçici barınakta bakım ve tedavileri yapılacak. Görevliler tarafından kısırlaştırma, aşılama, küpeleme sonrasında 3-5 gün arasında gözlem altında tutulup tedavi edildikten sonra doğal ortama bırakılacaklar. Hasta ve güçten düşmüş sokak hayvanları ise burada sürekli bakılacak. Şunu belirtmek istiyorum. Burada hayvanlar sürekli kalmayacak. Esas olan hayvanları zararsız halde doğal ortamda yaşamasıdır. İlkemiz ve amacımız budur.”dedi.    

 

İNAN: EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM

         Alaşehir Kaymakamı Kemal İnan da “Belediye başkanımızı bu mekânın açılmasından dolayı kutluyorum. Çünkü bu hayvanlar oy kullanmıyor. Bu dünya sadece insanlara ait değil. Hayvanıyla, bitkisiyle tüm canlılara ait. Ancak bazen biz sadece bize aitmiş gibi davranıyor, onları dışlıyoruz. Geçmişte anılarını yazan seyyahlara göre bir toplumun medeniyetinin gelişmişliğini gösteren en önemli unsur, hayvanlara gösterdikleri muameledir.1500’lü yıllarda İstanbul’u gezen yabancı seyyahlardan birisi diyor ki, Müslüman mahallelerle, Müslüman olmayan mahalleleri ayırım hayvanlarından anlaşılmaktadır. Köpek ve kedilerine özen gösteren mahallelerin köpekleri, kedileri semiz ve bakımlı ise biliyorlar ki o mahalle Müslüman mahallesi. Diğer dinlere mensup mahallelerde ki köpek ve kediler aç, bakımsız ve hastalıklıydı. Bu bizim merhametimizi gösterir. Aynı zamanda adaletimizi, medeniyetimizi gösterir. Çünkü medeni insan çevresindeki tüm canlılara karşı sorumluluk gösterir.

         Birde bu işin tehlike boyutu var. Bu hayvanlara sahip çıkmaz, kontrol altında tutmazsak, çevreye tehlike saçabilirler. Bunları kontrol altında tutmakta ayrıca önemlidir. Bu barınağın yapılmasında emeği geçen herkesi kutluyorum.”şeklinde konuştu.