HAKDEM’den Başkan KARAÇOBAN’a Teşekkür

 

         Manisa Hayvanları Koruma Derneği Başkanı (HAKDEM) Reyhan Elbirliler, Alaşehir Belediye Başkanı Dr. Gökhan Karaçoban’a teşekkür etti. Elbirliler, Belediye’nin açmış olduğu hayvan barınağının çoğu illerde bile olmadığını belirterek, “En temel hak YAŞAM hakkıdır. Hangi tür olursa olsun yaşamı paylaştığımız tüm canlar için bu geçerlidir.  Ne yazık ki çevreyi, yaşamı paylaştığımız bizden çok önce dünyada yaşamaya başlayan hayvanların yaşam hakkını giderek artan bir öfke, şiddet, vahşet ile göz ardı ettiğimizi endişe ve üzüntü ile izliyoruz.”dedi.

         HAKDEM Başkanı Reyhan Elbirliler, Alaşehir Belediyesi’nin açmış olduğu Hayvan Barınağı açılışına katıldı. Açılışı yapılan barınağın diğer ilçelere örnek olması gerektiğini de dile getiren Elbirliler, “Şehirlerin geleceği için yapılan planlarda ne çevrenin ne de çevrenin içindeki diğer canların isminin bile geçtiğini görmüyoruz. Onlar için dağlara, ormanlara terk, ölüm biçiliyor.  Çıkartılan yasalarda, uygulamalarda, insan olmanın faziletlerinden merhamet, sevgi ve hoşgörüden uzaklaşan bir toplum olmaya gidişin endişesi içindeyiz. Bizler, doğanın ve çevrenin korunmasını, hayvanlara yaşam hakkı verilmesini ve insanlara iyi muamele yapılmasını İYİ İNSAN ve uygar toplum olmanın şartı olarak görüyoruz.”şeklinde konuştu.

“HAYVANLAR KORKUNUN DEĞİL, SEVGİNİN ALFABESİDİR”

         Elbirliler açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Onlar çöp değil, atık malzeme değil. Hepsi duyguları olan, sokağımızın, çevremizin ekolojik dengesini koruyan bizler gibi doğanın bir parçası CANLARDIR. Onlarla büyüdük, onlarla oynadık. Kültürümüzün bir parçası sevgi öğretisinin alfabesi olan köpekleri, kedilerin yerlerini işgal ettikçe sorun haline getirdik. Bakım evleri bu canların sorun olmadığını, geçmişimizde olduğu gibi birlikte barışık yaşamanın öğretisini de verecek yerlerdir. Bakım evleri vicdanın aynasıdır. Yaşlı, kaza geçirmiş bir köpeğin, kanadı kırık bir kuşun,  hasta bir kedinin çaresizliğine çare olan yerlerdir. Bakım evi açıp, içindeki hayvanları bizler gibi can taşıdığını unutmadan onların ihtiyaçlarını karşılayan belediyeler gerçekten İnsana hizmet veren, yaşam hakkını önemseyen, çağdaş belediyelerdir. Bu belediyeler; yaşatmanın;  uygarlık ve çağdaşlık olduğunu bilen belediyelerdir.

         BAKIM EVLERİ SOKAKTA YAŞAYAN KEDİLERİN, KÖPEKLERİN TOPLANIP KAPATILACAĞI YERLER DEĞİLDİR. Bunu böyle sanan vatandaşları kurumların aydınlatması, bir çift köpeğin altı yılda 67 bin adedi,  kedinin 410 bin adedi bulduğunu, yok ederek daha çok üremelerine sebep olunduğunu, kedi ve köpeklerin toplandığı anda kemiricilerin, farelerin, böceklerin ortalığı dolduracağını, hastalıkların yayılacağı konusunda bilgilendirmesi, onlarla barışık yaşamayı öğretmesi görevleridir. Onlar korku objesi olarak kullanılan canlar değildir. Onlar sevginin alfabesidir.

         Yaradana saygı ve sevgi yarattıklarına gösterilen merhamet ve sevgiden geçer. Bakım evini kurarak hayatın korunmaya değer bir hak olduğunu gösteren, gerek bakım evi içindeki gerekse çevremizdeki canların yaşam koşullarını sağlayacağına inancımızla Alaşehir Belediyesi’ne ve başkanına derneğimiz adına,  diğer canlar adına teşekkür ediyoruz.”