Cumhuriyetimiz 89 Yaşında

 

Alaşehir’de Cumhuriyet Bayramı coşkusu

         Cumhuriyetin ilanı ve Cumhuriyet Bayramı’nın 89. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Alaşehir’de de büyük bir coşkuyla kutlandı. Alaşehir deki kutlamalar sabah 9.30’da Kaymakam Kemal İnan’ın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başlarken, kutlamalar ilçe stadyumunda yapılan etkinlikle sona erdi.

         Alaşehir’de Cumhuriyet Bayramı coşkusu. Cumhuriyetin ilanı ve Cumhuriyet Bayramı’nın 89. Yıl Dönümü tüm yurtta olduğu gibi Alaşehir’de de büyük bir coşkuyla kutlandı. Alaşehir de ki kutlamalar sabah 9.30’da Kaymakam Kemal İnan’ın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başlarken, kutlamalar ilçe stadyumunda yapılan etkinlikle sona erdi.

KAYMAKAM İNAN, TEBRİKLERİ KABUL ETTİ

         Cumhuriyetin ilanı ve Cumhuriyet Bayramı’nın 89. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Alaşehir’de de büyük bir coşkuyla kutlandı. Alaşehir deki kutlamalar sabah 9.30’da Kaymakam Kemal İnan’ın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başlarken, kutlamalar ilçe stadyumunda yapılan etkinlikle sona erdi. İlçe stadyumundaki program protokol üyelerinin ve okulların hazır olmaları ile saat 10.00’da başladı. Protokol üyelerinin halkı selamlayıp Cumhuriyet bayramlarını kutlamalarının ardından kısa bir açış konuşmasından sonra kürsüye gelen Alaşehir Kaymakamı Kemal İnan, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. İnan konuşmasında Türk milletine en uygun yönetim şeklinin Cumhuriyet olduğunu söyledi. İnan, “Bir çok ülkede cumhuriyetin anlamı dahi bilinmezken bu ülkede cumhuriyet kurulmuştur. Büyük bir imparatorluktan sonra sorunlar tartışılmış ve Türk milletine en uygun yönetim şeklinin Cumhuriyet olduğu sonucuna varılmıştır. Cumhuriyet kısaca halkın kendi kendini yönetmesidir. Cumhuriyetin sahibi halktır. Cumhuriyet idaresinde halk özgür seçimlerle kendini yönetecek kadroları seçer. Halk kendisini yöneten iktidarların performansından memnunsa tekrar seçer. Memnun değilse siyasi iktidarı oyuyla değiştirir. Cumhuriyetin en önemli hususu kişilerin hak ve özgürlüklerinin korunmasıdır. Bu da ancak Cumhuriyetin demokratik özellik taşımasıyla mümkün olur. Buradan bütün Türk milletinin Cumhuriyet Bayramını  kutlar, tüm şehitlerimizi saygıyla anıyorum” dedi.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNE VERİLDİ

         Kaymakam İnan’ın konuşmasından sonra bir öğrenci günün anlam ve önemine ilişkin bir şiir okudu. Şiir okunmasından sonra sırasıyla Atatürk İlköğretim Okulu, Atatürk Lisesi ve Hacı Kelepir İlköğretim okulunun öğrencilerinin sergilediği halk oyunları gösterileri büyük bir ilgiyle izlendi. Halk oyunu gösterilerinden sonra Alaşehir Belediye Karate Takımı da bir gösteri yaptı.

         Kutlama programı daha sonra orta öğretim okulları ve liseler arası kız ve erkek branşlarında yapılan atletizm yarışmaları ve yavaş sürüş bisiklet yarışması ile devam etti. Program kutlamalar çerçevesindeki yarışmalar ve daha önce ilçe genelinde yapılan ortaöğretim ve lise seviyelerindeki voleybol müsabakalarında ve Türkiye şampiyonasında dereceye giren Alaşehir Belediyespor Karate takımı sporcularına Alaşehir Kaymakamı Kemal İnan, Belediye Başkanı Dr. Gökhan Karaçoban ve Garnizon Komutan Vekili Ali Bilgesu tarafından kupa ve madalya verilmesinden sonra tüm okulların protokolü selamladığı resmi geçit programıyla sona erdi.