ÇOCUK GELİNLERE HAYIR...

Alaşehir Belediyesi olarak 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü kapsamında düzenlediğimiz Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkını kazanmasının 85. yıl dönümü kutlama etkinlikleri kapsamında Alaşehirli kadınlarımızla bir araya geldik.

Etkinliğe Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkını kazandıran Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı ve özlemle anarak başladık. Meclis üyelerimiz Bilge Altan, Ayşe Musal ve Mustafa Arıkan'ın da katılımlarıyla Killik Düğün Salonunda düzenlenen etkinliğe Killikli kadınlarımız yoğun ilgi gösterdi. Etkinlikte kadınlarımız "Çocuk Gelinlere Hayır" mesajını vermek üzere bileklerine "Kırmızı Kurdele" taktılar.

Alaşehir Belediyesi olarak kadınlara verdiğimiz önemi anlattığımız etkinlikte, göreve gelir gelmez kurulan Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü'nü ve Kadın Kooperatifini anlatarak kadınlarımız için hizmetlerimizin devam edeceğini ilettik.

Bu kutlamada emeği geçen herkese teşekkür ediyor, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü kutluyoruz.

Kadınlarımıza Mesajım:

Değerli Alaşehirliler Kadınlarımız

Kadınlar bir toplumu yücelten, toplumun en önemli bireyleridir. Onlar korumak, hak ettikleri değeri vermek hepimizin ortak görevidir.
Kadınlar ki bizim en sevdiklerimiz annelerimiz, eşlerimiz, kardeşlerimizdir. Dünyada en sevdiğimiz insanlar yani annelerimiz bir kadın iken, kadınlara değer vermemek akıl erdirilecek bir şey değildir.
Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı Kadın Hakları Devrimi, birçok ülkeden önce ülkemizde ortaya çıkmış, 5 Aralık 1934 yılında çıkan bir yasa ile kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı verilmiştir.
Cumhuriyetin ilanından sonra da kadınlarımız ve erkeklerimiz aynı okullarda okumaya başlamıştır. Hayatın farklı alanlarına girerek birçok alanda ülkemize hizmet vermeye başlamışlardır. Milletvekili seçilerek ülke yönetimine katkıda bulunmuş, bakanlık ve başbakanlık yaparak ülkemizin gelişimine katkıda bulunmuşlardır.
Kadınlarımızın değerini bilmeli ve onlara karşı yapılan her türlü şiddetin karşısında durmalıyız. Çünkü kadınlarımız bizim kıymetlilerimizdir.
Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk de kadınlara verdiği önemi şu sözlerle net bir şekilde dile getirmiştir:
“Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun bir organı faaliyette bulunurken diğer bir organı işlemezse o sosyal toplum felçlidir.
Anaların bugünkü evlatlarına vereceği terbiye, eski devirlerdeki gibi basit değildir. Gerekli özellikleri taşıyan evlat yetiştirmek, pek çok özelliği şahıslarında taşımalarına bağlıdır. Bu sebeple kadınlarımız, erkeklerden daha çok aydın, çok daha feyizli, daha fazla bilgin olmaya mecburdurlar.”
Atatürk, kadınları arka planda bırakan toplumları tek kanatlı kuşa benzetmektedir. Nasıl ki tek kanatlı bir kuşun kanatlanması ve uçması mümkün değilse, toplumumuzun da muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için kadınlarımızın da en az erkekler kadar yaşamın tüm alanlarına katılması gerekmektedir.
İşte tüm bunlardan dolayı kadınlarımıza gereken önemi vermeliyiz. Kadın erkek diye bir ayrımı kabul etmeyip hayatımızın her alanında birlikte hareket etmeliyiz.
Bu vesile ile tüm kadınlarımızın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü kutluyor, başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bu hakların elde edilmesini sağlayan herkesi saygı ve hürmetle selamlıyorum.

Saygılarımla...