BEŞ EYLÜL KURTULUŞ GÜNÜ KUTLU OLSUN

Alaşehir'imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü etkinlikleri Asri mezarlığında saygı duruşu ve istiklal marşıyla başladı.

Değerli Alaşehirliler
Bugün Alaşehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılını büyük bir gururla ve onurla kutluyoruz.
30 Ekim 1918 tarihinde Birinci Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Ateşkes Anlaşması, yüzlerce yıldır Anadolu coğrafyasını mesken tutmuş ve kendine yurt edinmiş olan bir millete vurulmaya çalışılan bir zincirdi bizler için.
Bağımsızlığa ve özgürlüğe alışkın bu millet, Mehmet Akif’in de İstiklal Marşı’mızda, “Hangi çılgın bana zincir vuracakmış, şaşarım!” dizesinde belirttiği gibi bu boyunduruğu kabul etmemiş ve “Kükremiş sel gibi, enginlere sığmadan” baş kaldırmıştır.
İşgal yıllarında derinlerde başlayan bu isyan, 16 Ağustos 1919 tarihinde düzenlenen Alaşehir Kongre’sinde alınan kararlarla büyük bir çığlık haline gelmiş ve Milli Mücadelenin sesi olmuştur.
24 Haziran 1920 tarihinde Yunan ordusunun Alaşehir Belediye binasına gelmesiyle başlayan işgal, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 30 Ağustos günü kazanılan Büyük Zafer’le sona yaklaşmış, 5 Eylül sabahı Türk ordusunun Alaşehir’e girmesiyle son bulmuştur.
Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ya bağımsızlık, ya ölüm” parolasını kabul ederek bağımsızlığımız için canlarını hiçe sayan atalarımız, bizlere bu kutsal toprakları emanet etmişlerdir. Bizler de bu emaneti bizden sonraki nesillere aktarmak için üzerimize düşen tüm vazifeleri yerine getireceğiz.
Kurtuluşumuzun 97. yıl dönümünde bağımsızlığımız için savaşan öncelikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve canlarını bu uğurda feda eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, şükranlarımızı sunuyoruz.
Vatan size minnettardır.